Климент Атанасов –
благородната страст на колекционерството
Колекцията е съкровеност, респект, памет.
Колекцията е принцип и патос, ред и систематика.
Колекцията е отворена, незавършена, любопитна.
Всяка колекция си има своята история.
Всяка колекция има свой сюжет.
Всяка колекция е отпечатък от нечии емоции.
Колекцията е залог за търсене и провокация към тълкуване.
Колекциите моделират онова специфично усещане за време, без което е невъзможно конституирането на понятието за културна ценност.
Колекциите развиват усетите за дълбочина, култивират способността да се преживее диалектиката на миналото и настоящето. Сванати в този смисъл, колекциите не се състоят от предмети, а от живи вещи, от умни и вещаещи вещи, от вещи, озарени от аура.
٭٭٭
Има разрушителни страсти, колекционерството е съзидателна страст.
Колекционерството е любопитство, ангажимент, нарастващо знание. То е следствие от една често неосъзнавана воля за структуриране. Валтер Бенямин има всички основания когато ни убеждава, че колекционерът е „изначално развълнуван от безпорядъка, от разпокъсаността, в която пребивават вещите в света.”
В най-дълбоката си същност колекционерството е потребност от общуване и споделяне. То не е свидливо трупане и загърбване на света.
Колекционерството е общност, изградена от хора със сходни нагласи и интереси, основана на доверие.
Колекционерството е вечното предизвикателство на търсенето, размяната и допълването.
Именно защото е воля за ред и копнеж по смисъл, колекцията не е ориентирана към ползата, а има идеална цел и образователна стойност. Но преди всичко тя е душевен интериор, психическа инфраструктура.
٭٭٭
Истинският колекционер е пазител.
Пазителят е мотивиран не от богатството, а от силата на духовните послания, които съдействат за развитието на човека и бранят човечеството от ослепяване.
Климент Атанасов е един от страстните, компетентни и упорити български колекционери.
Десетилетия наред той събира, класифицира и структурира най-разнообразни свидетелствата на миналото. Събрани и подредени в колекция вещите, произведенията на изкуството, се превръщат в знаци на епохата. Чрез тях епохите проговарят, очертават лицата си.
Те ни ориентират в бита, в ценностите, в господстващите представи за добро и зло, за наслада и красота, за власт и подчинение...
Колекцията от графики на Климент Атанасов ни дава тъкмо такава обемна представа за динамиката на времето. Тя показва стиловото многообразие на творците и епохите, но и подобието на човеците.
Хората обитават не просто домове и градове, но и структури на желанието, светове на мечтанието. Истинският творец е способен да улови именно тези невидими страни на човешкото, белезите на нашия дълбинен психически живот.
Затова истинската картина никога не е проста илюстрация, запечатване на видимото. Тя е проникване в невидимото, надникване в дълбокото.
Като художник, като човек с дарба, Климент Атанасов има сетива за сюжетите отвъд видимостта. Цялостното му творчество е доказателство за това. Събраните от него графики са селектирани тематично, но и според по логиката на невидимото, според принципите на другата реалност.
Те ни дават познание и ни даряват вълнение.
Те ни правят различни на самите себе си.
От хилядолетия наред тази е задачата на изкуството – не да потвърди света, а да го размести, да го постави под въпрос.
Да ни изуми с посланието си.
Валери Стефанов,
Председател на Съюза на колекционерите в България